INFORMACJE

  • Laco - Centrum TV - SAT

    Laco - Centrum TV - SAT
    Godziny otwarcia:
    Poniedziałek-Piątek
    9:00 16:00
Jaki dekoder DVB-T2 wybrać? W tej kategorii nie ma produktów.

Tunery DVB-T / T2 z H.265 / HEVC

W 2013 roku decyzją Unii Europejskiej w Polsce zaprzestano nadawać sygnał telewizyjny w technologii analogowej. Ten został zastąpiony sygnałem naziemnej telewizji cyfrowej. Oczywiście sygnał nadawany jest z tych samych nadajników co dawniej, ale znaczącą różnicą jest fakt, że od tego momentu na jednym kanale może być odbieranych wiele programów - takie połączenie nazywane jest MULTIPLEXEM.

Niestety starsze telewizory nie nie obsługują sygnału cyfrowego. W związku z tym ich użytkownicy musieli liczyć się, z kupnem nowego telewizora. Na szczęście pojawiły się tunery DVB-T.

Tuner DVB-T jest to przystawka do telewizora podłączana za pomocą kabla HDMI lub starszego typu SCART umożliwiająca odbieranie naziemnej telewizji cyfrowej na starszym sprzęcie bez konieczności jego wymiany.

Na rynku pojawiło się wiele opcji, wielu producentów dekoderów DVB-T. 


Jak więc zatem wybrać odpowiedni model do swojego telewizora?

Po pierwsze należy zwrócić uwagę na porty wyjścia tunera. Niektóre oferują jedynie podłączenie poprzez kabel HDMI. Oczywiście jest to dobre rozwiązanie, ponieważ sygnał przesyłany jest do telewizora drogą cyfrową minimalizując straty w jakości obrazu i dźwięku. Niestety starsze telewizory takiego gniazda nie posiadają. W taki przypadku należy zwrócić uwagę czy tuner posiada wyjście analogowe SCART.

Drugą ważną rzeczą na którą należy zwrócić uwagę, jest to w jakiej technologii pracuje tuner. Czy posiada wszystkie kodeki potrzebne do odbierania kanałów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Zdarza się że na rynku pojawiają się okazje cenowe, lecz jak się później okazuje nie są one przystosowane do nowego sygnału, który niebawem ma zostać zmieniony. W takim wypadku może się okazać, że nasz nowy dekoder wkrótce przestanie działać.

H.265/HEVC -  bo właśnie o nim mowa, jest to kodek w nowym standardzie telewizji naziemnej DVB-T2.
Od czerwca 2022 roku sygnał telewizji naziemnej DVB-T zostanie zastąpiony sygnałem DVB-T2. Oczywiście nie stanie się to od razu, ale w niedalekiej przyszłości naziemną telewizję będziemy odbierać tylko jeżeli posiadamy tuner DVB-T2 z kodekiem H.265 HEVC oraz kodekiem dźwięku E-AC-3 (lub przynajmniej MPEG warstwa 2). Warto zatem przy zakupie sprawdzić parametry nowego dekodera.

Na naszym sklepie wszystkie tunery DVB-T są przystosowane do nowego sygnału DVB-T2 z H.265 HEVC, kupując u nas dekoder macie Państwo gwarancję, że będzie odbierał wszystkie programy także w drugim półroczu 2022 roku.

Zachęcamy również do zakupów naszych tunerów DVB-T2 z serii WIWA z opcją internetu. Po dokupieniu anteny WiFi USB WIWA zyskujemy dostęp do funkcji internetowych dekodera.

Zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego - Kraków, Saska 9/3 lub do zakupów online - Kup dekoder

Śledź nas na Facebooku